Що означає 3 торкання у волейболіЩо означає 3 торкання у волейболі

0 Comment

Правила гри у волейбол коротко: основні моменти гри

Правила гри у волейбол досить прості, до того ж їх не так багато. З цією грою більшість людей починає знайомитись у школі на уроках фізкультури. Даний вид спорту був придуманий в 1895 американцем Джорджем Вільямом Морганом , з тих пір гра значно еволюціонувала і кілька разів оновлювала свої правила.

Волейбол можна вважати одним із найдоступніших видів спорту, для його гри потрібний невеликий майданчик, натягнутий між двома стійками сітка та м’яч. З кожного боку грає по 6 осіб (у аматорських змаганнях допускається менше). Перемога дістається тій команді, яка менше разів дозволила м’ячу приземлитися на своїй половині поля. З одного боку, суть гри ясна і зрозуміла, але насправді волейбол має ряд нюансів, які варто обов’язково знати всім учасникам гри.

Це цікаво: вперше волейбол був включений до програми Олімпійських ігор 1964 року.

Основні правила волейболу в короткому вигляді за пунктами

Нижче за пунктами представлено ряд правил, яких буде достатньо для пояснення гри школярам і волейболістам-початківцям:

• Грають дві команди, кожна складається з 6 осіб (3 – атакуюча лінія, 3 – лінія захисту).
  • За один розіграш команді дозволяється торкатися м’яча лише 3 рази (блокування не вважається торканням).
  • Забороняється ловити, кидати чи утримувати м’яч.
  • Гравець не може двічі торкатися м’яча (блок не рахується).
  • Перехід гравців здійснюється за годинниковою стрілкою. Переходити (змінювати позиції) команда має після того, як спочатку очко набрав суперник, а потім ваша сторона.
  • У волейболі 3 партії, кожна грає до 25 очок (для перемоги в партії має бути різниця у 2 очки, якщо рахунок 24:24, то матч триває доти, доки не буде необхідної двох очкових різниць).
  • Кожна команда в кожній партії має право взяти 2 тайм-аути тривалістю 30 секунд кожен.
  • Гравцям задньої лінії забороняється атакувати із зони атаки (3-метрова лінія). Якщо волейболісти задньої лінії хочуть виконати нападаючий удар, вони повинні зробити стрибок до 3-метрової ліній, не заступивши її).
  • Допускається контакт м’яча з будь-якою частиною тіла гравця (відповідь для багатьох, хто цікавиться – ногою у волейболі грати можна).
  • Якщо двоє і більше гравців торкаються м’яча одночасно – це вважається одним дотиком.
  • Після подачі гравці передньої лінії можуть змінюватися позиціями між собою.
  • На подачу подається 8 секунд з моменту свистка судді.
  • Подача здійснюється лише однією рукою.
  • У кожній партії команді можна зробити максимум 6 замін (одночасно можна заміняти відразу кількох виконавців).

Це були перераховані основні правила волейболу, а тепер розберемося в головних аспектах більш докладно.

У чому полягає суть волейболу?

Мета волейболу полягає в тому, щоб перевести м’яч за допомогою рук через сітку на половину поля суперника, намагаючись змусити круглого доторкнутися до майданчика або відскочити за межі поля від будь-якої частини гравця-противника. У той час команда-опонент має запобігти влученню м’яча на своїй половині майданчика.

Правила волейболу забороняють гравцям двічі бити по м’ячу. Зазвичай команда намагається організувати атаку трьома дотиками: перше – прийом та одночасна передача на сполучного (той, що стоїть під сіткою – зона 3), друге – передача на атакуючого, третє – удар.

Перемога дістається тому колективу, який виграв більше партій (всього грає від 3-х до 5-ти сетів залежно від турніру).

Команди, майданчик та технічні аспекти

Одночасно на майданчику має бути по 6 гравців. Заміни дозволяється використовувати протягом усього матчу, проте в одній партії (мережі) тренер може зробити максимум 6 замін.

Кожен гравець займає свою позицію, в зоні атаки (поряд із сіткою) або в зоні захисту (задня частина майданчика за триметровою лінією). За правилами у волейболі існує 6 зон, кожна має свій номер (дивіться на малюнку нижче ). Перехід гравців здійснюється за годинниковою стрілкою.

Волейбольний майданчик має прямокутну форму розмірами 18 на 9 метрів. Серед майданчика натягується сітка на висоті від підлоги:

• Дівчата 15-16 років – 2.20м.

Довжина кола волейбольного м’яча – 65-67 см, а вага 250-280 грам.

Набір очок

Щоб набрати очко, м’яч повинен вдаритися об підлогу на половині поля противника або піти за межі майданчика від гравця-суперника – це основний спосіб набору балів, однак існує безліч інших способів поповнити свою скарбничку очками, наприклад:

• Супротивник не подав подачу або виконав її з порушеннями.
  • Противник не зміг останнім ударом перебити м’яч через сітку.
  • Суперник заступив за середню лінію поля або торкнувся верхнього краю сітки під час атаки.
  • Неправильне виконання передачі (утримання чи захоплення м’яча у руках).
  • Неправильний перехід команди.

Набір очок під час блокування . Гравці команди, що обороняються, можуть вистрибнути і заблокувати удар опонента, якщо після блокування м’яч відскочив на половині поля суперника або пішов від них за межі поля, то ваша команда отримує очко. Якщо ж після блоку м’яч відскочив на половину майданчика, бал присуджується команді навпроти.

За правилами партія грає до 25 очок, але якщо рахунок досягнув цієї позначки, а жодна зі сторін не має переваги в 2 очки, то сет триває доти, доки не буде цієї необхідної двох очкової різниці.

Чи знаєте ви? Найтриваліша партія у волейболі тривала 48 хвилин. Це був матч чемпіонату Італії (чоловіки), грали команди «Кунео» та «Сіслей». Другий сет матчу завершився із рахунком 54:52.

Залежно від рівня змагання, у волейболі кількість сетів варіюється від 3 до 5. Остання 5 партія грає до 15 очок.

Які бувають порушення правил у волейболі?

Волейбол – динамічний вид спорту, тож у процесі гри учасники можуть порушувати правила. Порушеннями у волейболі вважається:

• Торкання м’яча одним гравцем двічі за один розіграш (блок до уваги не береться).
  • Заступ за лицьову лінію під час подачі.
  • Понад три дотики команди за розіграш.
  • Порушення у розстановці.
  • Виконання подачі більше 8 секунд з моменту свистка.
  • Торкання верхнього краю сітки.
  • Заступ за середню лінію поля (заступ фіксується, якщо рука (і), нога (і) повністю опиняються половині поля противника.
  • Неспортивна поведінка волейболістів – удари супротивників, підніжки тощо.
  • Конфлікти із суддівською бригадою.

Підсумок

Були коротко представлені правила гри у волейбол. Цю спрощену версію правил можна використовувати для навчання гри школярів різного віку. Волейбол – дуже цікавий та енергійний вид спорту, який для багатьох є хобі чи активним відпочинком.

Жести суддів у волейболі (у картинках)

Судді повинні показувати офіційними жестами причину їхнього свистка (характер помилки, зафіксованої свистком, або мета дозволеної перерви). Жест повинен витримуватися деякий час і якщо він показується однією рукою, то рука відповідає стороні команди, яка зробила помилку або запит.

Лінійні повинні показувати офіційними сигналами прапором характер зафіксованої помилки та деякий час витримувати сигнал.

Офіційні жести суддів

1-й суддя дозволяє подачу після перевірки того, що обидві команди готові грати, і той, хто подає, володіє м’ячем.

Якщо помилка зафіксована свистком 1-го судді, він має показати у такому порядку:

• команду, яка подаватиме
  • характер помилки
  • гравця(ів), який припустився помилки (при необхідності)

Якщо помилка зафіксована свистком 2-го судді, він має показати:

• команду, яка подаватиме, слідом за жестом 1-го судді

Зміна майданчиків

Після кожної партії команди змінюються майданчиками, крім вирішальної партії

У вирішальній партії, як тільки лідируюча команда набирає 8 очок, компанії без затримки міняються майданчиками, і позиції гравців залишаються тими самими.

Якщо зміна не була зроблена після досягнення лідируючої командою 8 очок, вона повинна бути зроблена відразу, як тільки виявлено цю похибку. Рахунок, досягнутий на момент, коли така зміна проводиться, залишається тим самим

Запити тайм-ауту повинні здійснюватися показом відповідного жесту, коли м’яч перебуває поза грою та до свистка на подачу. Усі тайм-аути, що запитуються, тривають 30 секунд.

На ФІВБ, Світових та Офіційних Змаганнях обов’язковим є використання зумера та потім жесту для запиту тайм-ауту.

Заміна є дією, якою гравець, інший ніж Ліберо або заміщений ним/нею гравець, після запису секретарем, входить у гру, щоб зайняти позицію іншого гравця, який має покинути майданчик у цей момент.

Коли заміна є вимушеною внаслідок травми гравця, який перебуває у грі, вона може супроводжуватися показом відповідного жесту тренером (чи ігровим капітаном).

Видалений або дискваліфікований гравець має бути негайно замінений за правилами заміни. Якщо це неможливо, команда неповна.

Попередження за неправильну поведінку

Провини незначного неправильного поведінки є предметом для санкцій. Обов’язком 1-го судді є запобігання наближенню команд до рівня порушень, за які накладаються санкції.

Етап 1: усне попередження через ігрового капітана;

Етап 2: подається ЖОВТА КАРТКА відповідному члену (членам) команди. Це офіційне попередження не є саме собою санкцією, але є символом того, що член команди (і команда в цілому) досяг рівня накладення санкцій у матчі. Воно записується у протокол, але немає негайних наслідків.

Зауваження за неправильну поведінку

Перша груба поведінка у матчі будь-якого члена команди карається очком та подачею суперника.

Член команди, на якого накладено санкцію видалення, не повинен брати участь у грі в частині партії, що залишилася, повинен бути замінений відповідно до правил заміни негайно, якщо знаходиться на майданчику, і повинен сидіти на місці для віддалених без інших наслідків.

Віддалений тренер втрачає своє право втручатися у хід партії та повинен сидіти на місці для віддалених.

Перша образлива поведінка члена команди карається видаленням без наслідків.

Друга груба поведінка одного і того ж члена команди в тому ж матчі карається вилученням без наслідків.

Член команди, на якого накладено санкцію дискваліфікацію, повинен бути замінений відповідно до правил заміни негайно, якщо знаходиться на майданчику, та повинен залишити Контрольну Зону Змагання до кінця матчу без інших наслідків.

За перший випадок фізичного нападу, або на увазі загрожує агресії, накладається санкція дискваліфікація без інших наслідків.

Друга образлива поведінка одного і того ж члена команди в тому ж таки матчі карається дискваліфікацією без інших наслідків.

Третя груба поведінка одного і того ж члена команди в тому ж таки матчі карається дискваліфікацією без інших наслідків.

Кінець партії (або матчу)

Партія (за винятком вирішальної 5-ї партії) виграється командою, яка першою набирає 25 очок з перевагою мінімум у два очки. У разі рівного рахунку 24-24 гра продовжується до досягнення переваги у 2 очки (26-24; 27-25; …).

Переможцем матчу є команда, яка виграє

При рівному рахунку 2-2, вирішальна партія 5 грає до 15 очок і мінімальної переваги в 2 очки.

М’яч не підкинуто або не випущено під час удару на подачі

Удар по м’ячу повинен бути нанесений одним пензлем або будь-якою частиною руки після того, як його підкинули або випустили з руки (рук).

Затримка під час подачі

Подавець повинен ударити по м’ячу протягом 8 секунд після свистка 1-го судді на подачу.

Помилка при блокуванні або заслін

Гравці команди, що подає, не повинні індивідуальним або груповим заслоном заважати своїм суперникам бачити польоту м’яча, що подає і траєкторію.

Гравець або група гравців подавальної команди ставлять заслін, розмахуючи руками, стрибаючи або переміщаючись вздовж сітки під час виконання подачі, або утворюють групу, щоб приховати м’яча, що подає і траєкторію.

Позиційна помилка або помилка під час переходу

Команда робить позиційну помилку, якщо будь-який гравець не знаходиться у своїй правильній позиції в момент удару по м’ячу. Включно, коли гравець знаходиться на майданчику через неправомірну заміну.

Якщо подає помилка при подачі в момент удару на подачі, помилка подає превалює над позиційною помилкою.

Якщо подача стає помилковою після удару на подачі, зараховується помилка позицій.

Позиційна помилка призводить до наступних наслідків: команда карається очком та подачею суперника; гравці посідають свої правильні позиції.

М’яч вважається “у майданчику”, якщо будь-якої миті його контакту зі статтю будь-яка частина м’яча стосується майданчика, включаючи обмежувальні лінії.

• частина м’яча, що стосується статі, знаходиться повністю за обмежувальними лініями
  • він стосується предмета за межами майданчика, стелі або людини, яка не бере участі в грі
  • він стосується антен, шнурів, стійок або сітки за бічними стрічками
  • він перетинає вертикальну площину сітки частково або повністю за межами площі переходу, крім ситуації Правила 10.1.2
  • він повністю перетинає нижню площу під сіткою.

М’яч не повинен бути схоплений та/або кинутий. Він може відскочити у будь-якому напрямку.

м’яч схоплений та/або кинутий; він не відскакує під час удару.

Гравець ударяє м’яч двічі поспіль, або м’яч стосується різних частин його тіла тіла послідовно.

Команда стосується м’яча чотири рази до його повернення

Торкання сітки гравцем – поданий м’яч не перейшов до суперника через площу переходу

Гравець заважає грі суперника, (серед іншого):

• торкаючись сітки між антени або самої антени під час його/її ігрової дії з м’ячем
  • використовуючи сітку між антенами як підтримка або засоби стійкості
  • створюючи несправедливу перевагу над суперником торканням сітки
  • роблячи дії, які перешкоджають правомірній спробі суперника зіграти м’яч.

Торкання з іншого боку сітки

Гравець стосується м’яча чи суперника у просторі суперника до або під час атакуючого удару суперника.

Гравець вдаряє м’яч у ігровому просторі протилежної команди.

При блокуванні гравець може переносити кисті та руки з іншого боку сітки, за умови, що ця дія не заважає грі суперника. Так, не дозволено торкатися м’яча на боці суперника раніше, ніж суперником виконано атакуючий удар.

Блокуючий стосується м’яча в просторі СУПЕРНИКА до або одночасно з атакуючим ударом суперника.

Помилка під час атакуючого удару

Гравець задньої лінії завершує атакуючий удар із передньої зони, коли в момент удару м’яч знаходиться повністю вище верхнього краю сітки.

Гравець завершує атакуючий удар по поданому суперником м’ячу, коли м’яч знаходиться в передній зоні і повністю вищий за верхній край сітки.

Ліберо завершує атакуючий удар, коли в момент удару м’яч знаходиться повністю вище верхнього краю сітки.

Перехід на майданчик суперника

Перетин м’ячем нижньої площі або Подавець стосується майданчика (лицьової лінії) або Гравець заступає за межі свого майданчика в момент удару на подачі

Гравець повністю перетинає нижню площу під сіткою

Взаємна помилка або перегравання

Команда робить помилку, виконуючи ігрову дію всупереч правилам (або іншим чином порушуючи їх). Судді оцінюють помилки та визначають наслідки відповідно до Правил:

• якщо дві або більше помилки вчинені послідовно, тільки перша помилка береться до уваги
  • якщо дві або більше помилки вчинені суперниками одночасно, це вважається ВІДПОВІДНІМ ПОМИЛКОМ і розіграш переграється

Торкання м’яча

Приймати рішення про помилки у грі з м’ячем

Попередження за затримку / зауваження за затримку

Будь-який подальший неправильний запит тієї ж команди у матчі є затримкою

Перша затримка в матчі членом команди тягне за собою накладення санкції «ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗА ЗАТРИМКУ».

Друга та наступні затримки будь-якого виду будь-яким членом однієї і тієї ж команди в тому ж матчі є помилкою і тягнуть за собою накладення санкції «ЗАУВАЖЕННЯ ЗА ЗАТРИМКУ»: очко та подача суперника.

Жести лінійних суддів

М’яч вважається “у майданчику”, коли він стосується поверхні ігрового майданчика, включаючи обмежувальні лінії.

• він стосується антен, шнурів, стійок або сітки за боковими стрічками
  • він перетинає вертикальну площину сітки частково або повністю за межами майданчика переходу
  • він повністю перетинає нижню площу під сіткою

Торкання м’яча, що пішов “за” від компанії, що приймає м’яч.

Помилки площі переходу, торкання м’ячем стороннього предмета або заступ будь-якого гравця при подачі