Довжина ламаної – математика, уроки
Цілі: Ознайомити з двома способами знаходження довжини ламаної.
Розвивати уміння порівнювати і переводити міри, порівнювати геометричні фігури, виділяти їх ознаки. Удосконалювати обчислювальні навички, вміння вирішувати завдання. Закріплювати вміння вимірювати довжини відрізків, складати їх.
Розвивати розумову і творчу діяльність.
Виховувати у дітей дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Сприяти збереженню і зміцненню здоров’я учнів через фізкультхвилинки, зоровий тренажер.
– учні навчаться працювати з найпростішими вимірювальними матеріалами;
– в учнів сформується нове знання за допомогою порівняння об’єктів, знаходження спільного і відмінного (відрізок, ламана лінія);
– учні навчаться використовувати графічні моделі при вирішенні завдань, брати участь в діалозі, висловлювати свою точку зору, співпрацювати в спільному вирішенні проблеми при виконанні завдань в групах і парах.
Устаткування: презентація, словник Ожегова, картки для зорового тренажера, картки для індивідуальної роботи, числовий ряд, картки з прикладами різного рівня складності, прапорці, гора, малюнок Знайки Математика, короткий запис і креслення до задачі.
I. Організаційний момент.
– Хлопці, я рада бачити вас красивими і здоровими. Сіли дівчатка, тепер хлопчики.
– Перевірте положення рук, ніг, спини, відстань від очей до парти.
– А чому дуже важливо на уроці спину тримати рівно, ноги ставити правильно і нахилятися низько над партою? (Щоб була гарна постава, хороший зір і було легко дихати)
– Хлопці, коли ви тримаєте спину рівно, кров по вашому організму біжить легко, швидко і від цього ваш мозок працює краще.
– Чи можна сказати, що правильна постава допомагає нам добре вчитися?
– Підніміть руку, хто з вас хоче добре вчитися.
– Ви готові показати чому ви вже навчилися?
II. Актуалізація знань.
1. Робота з рядом чисел від 40 до 50.
-Картки на магнітах:
41, 46, 50, 45, 49, 43, 47, 40, 44, 48, 42
-Що ви бачите на дошці?
-Чому їх так назвали?
-Хто може запропонувати завдання з цього ряду?
-Володіємо числа в порядку зростання (спадання).
40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50
-Які питання можна задати за цим ряду? Кому?
( «Перед», «за», «між», на 1 більше, на 1 менше)
2. Індивідуальна робота на картках.
30 см * 3 дм 5 см Р 7 + 8 =
88 мм * 8 см И 12 – 4 =
10 м * 10 см І 54 – 4 =
1 дм 4 см * 14 см У 10 + 6 =
16 мм * 1 см Г 20 + 20 =
20 дм * 2 м Ф 90 – 0 =
– Розмістіть відповіді в порядку убування і прочитайте вийшло слово. (ФІГУРИ)
– Які геометричні фігури ви знаєте?
– Які фігури ви бачите на дошці?
– Що ви знаєте про квадраті?
3. Індивідуальна робота з завданнями різного рівня складності.
– Це квадрати не прості.
– Чим вони відрізняються?
– На них написані завдання різного рівня складності.
Найлегші завдання на червоних квадратах.
Складніше – на зелених.
А найскладніші на жовтих.
– Я пропоную вам вибрати самим завдання, з якими ви зможете впоратися (по рядах)
Перевірка по листочків на дошці.
6 + 3 = 8 + 4 = 9 + 9 =
10 – 2 = 13 – 5 = 15 – 7 =
8 + 3 = 6 + 6 = 8 + 7 =
12 – 0 = 0 + 15 = 45 – 45 =
10 + 1 = 23 – 3 = 63 – 60 =
– Оцініть свою роботу. (Самооцінка)
– Хто виконав завдання правильно і не допустив жодної помилки поставить (!)
– Хто допустив 1 помилку поставить (+)
– Хто більше однієї помилки (-)
– Намагаємося працювати краще.
III. Самовизначення до діяльності.
– Сьогодні до нас на урок знову прийшов Знайка.
– Які геометричні фігури ви тут бачите?
– Чому прийшов Знайка?
– Хлопці, він так поспішав до нас, що втратив одне слово з назви теми уроку. Але друге слово залишилося (довжина). Давайте допоможемо Знайка і постараємося дізнатися перелік зниклого слово.
– Розгляньте ось ці фігури.
– Як їх назвати одним словом? Це . (лінії)
– Назвіть лінії і їх ознаки.
– Довжину яких ліній можна вимірювати? (Відрізка і ламаної лінії)
– Довжину якій лінії ми вже вміємо знаходити?
– А ламаної лінії?
– Назвіть тему уроку. (Довжина ламаної)
– Чому ми будемо вчитися сьогодні на уроці?
– Давайте перевіримо свої предположенія.Учебнік стр. 32
IV. Відкриття нового знання. Робота по темі уроку.
1. – Що таке ламана лінія? Ламана лінія – це лінія, яка складається з відрізків, які не лежать на одній прямій.
– Прочитаємо визначення ламаної лінії в словнику Ожегова. Ламана лінія в математиці (по С.І. Ожегова) – лінія з з’єднуються під кутом відрізків прямих ліній.
– Як називаються відрізки ламаної лінії?
– На які 2 групи діляться ламані лінії?
– Проведемо гру на увагу.
– Якщо лінія незамкнутая – встають хлопчики, якщо замкнута – встають дівчинки.
2. Малюнок стр. 33 (на столах лежать лінійки і циркулі).
– На яке питання нам потрібно відповісти?
– Стануть в нагоді ці знання і вміння вам в житті? (Дізнатися найкоротший маршрут від будинку до школи).
– Розгляньте доріжки. Це що?
– Чи можна за кресленням, порівнюючи дві ламані лінії, встановити, яка з них довше?
– Послухаємо діалог Олі і Юлі.
– Юля, як дізнатися довжину ламаної лінії?
-Якби її можна було розпрямити, то я б виміряла її довжину, а так я не знаю.
– Діти, а що б ви відповіли Юлі?
– А ти можеш виміряти довжину кожної ланки ламаної?
– Можу.
– Скільки ланок в даній ламаної лінії? Два ланки.
– Виміряй довжину кожної ланки і склади результати.
4. Електронний додаток.
– Перевіримо права чи Оля.
5. Практична робота.
– Тепер ми знаємо як знайти довжину ламаної, і можемо дізнатися довжину кожної доріжки і порівняти їх.
– Скільки ланок у синьої ламаної?
– Яка довжина 1 ланки? 2 ланки?
– Що потрібно зробити з отриманими результатами?
6. Робота в парах.
– Знаходимо довжину червоною ламаної.
-Яка довжина доріжки від будинку до колодязя? (2 + 3 = 5 (см))
-Яка довжина доріжки від будинку до альтанки? (3 + 3 = 6 (см))
-Яка ж доріжка довше?
– На скільки сантиметрів?
7. Робота з циркулем.
– Який ще предмет лежить у вас на столах?
– Що ви про нього знаєте? Циркуль і лінійка, напевно, найстаріші креслярські інструменти на землі. На стінах і куполах храмів і будинків, на різьблених чашах і кубках древніх Вавилонії і Ассирії намальовані такі рівні прямі лінії, такі правильні кола, що без циркуля і лінійки їх просто неможливо провести. А існували ці держави близько 3 тисяч років тому. Найстаріший, що дійшов до нас залізний циркуль знайшли у Франції під час розкопок стародавнього Червонограда. Він пролежав у землі понад 2 тисячі років. Циркуль завжди був незамінним помічником архітекторів і будівельників. У Древній Русі любили візерунок з дрібних правильних гуртків. Сьогодні існує безліч найрізноманітніших циркулів. Вони потрібні для креслення кіл і дуг, вимірювання довжини відрізків, перенесення розмірів з одного креслення на інший. Людям завжди було потрібно вміти проводити прямі лінії. Гладко обстругати дощечка-лінійка допомагала розкреслити кам’яну плиту при будівництві пірамід, ділити на стовпці пергамент.
– Для чого сьогодні нам потрібен циркуль? Читання пояснення на стор. 32
8. Електронний додаток.
8. Робота в групах.
– Правила роботи в групі.
1. Будь доброзичливим до товаришів. Пам’ятай, що ви робите спільну справу.
2. Чітко висловлюй свою думку.
3. Умій слухати інших.
3. Якщо не згоден з думкою інших: не кричить, не перебивати. Користуйся чемними фразами.
4. Не смійся над чужими помилками.
– Яка це ламана? (Незамкнута)
– За допомогою циркуля вимірюємо довжину першої ланки ламаної і відкладемо на лінійці.
– Якої довжини синя ламана? (2 + 3 + 2 = 7 (см))
Ми ногами топ-топ,
Ми руками хлоп-хлоп,
Ми очима МіГ мить,
Ми плечима чик-чик.
Раз – сюди, два – туди,
Повернись навколо себе.
Раз – присіли, два – підвелися,
Руки догори все підняли,
Раз – два, раз – два,
Займатися нам пора!
9. Первинне закріплення. – Що ви можете сказати про другий ламаної лінії? (Замкнута)
– Самостійно знаходимо її довжину будь-яким зручним для вас способом.
– Яка довжина замкнутої ламаної лінії?
– Яким способом знаходили?
– Яка ламана довше?
V. Робота над пройденим матеріалом.
1. Рішення завдання.
Вирішити завдання вам допоможуть картки, які висять в різних місцях класу. Але вірна картка – помічник тільки одна. Знайдіть її.
2. Веселі завдання у віршах.
– Є у нашого Андрійка
Шість монет по 2 копійки.
На покупку солодкої булочки.
Скільки грошей у Андрійка?
– У Антипа росли 4 липи,
А Філіп посадив більше на 7 лип.
Скільки лип посадив Філіп?
– У кухоль зірвала Марина
Дев’ять ягідок малини.
П’ять дала своїй подружці.
Скільки ягід стало в гуртку.
– А тепер оцініть свою роботу. На яку висоту нашої «гори досягнень» вам вдалося сьогодні піднятися.
Продовж будь-яку пропозицію.
– На сьогоднішньому уроці я дізнався .
– На цьому уроці я похвалив би себе за .
– Сьогодні я зумів .
– Після уроку мені захотілося .
VIII. Домашнє завдання
Схожі статті
Урок 58. Ламана. Ланки ламаної. Довжина ламаної
Просторові відношення. Геометричні фігури
Геометрія вивчає геометричні фігури та їх властивості.
1. Назвú номери ліній, а потім — номери фігур.
Ламана складається з відрізків.
Кінець одного відрізка є початком наступного.
Відрізки ламаної — це ланки.
Кінці ланок ламаної — це вершини ламаної.
2. Назвú номери ламаних ліній.
Перевір свій вибір: сума чисел-номерів дорівнює 9.
3. Розглянь лінії. Які з них можна назвати ламаними, а які — ні? Поясни.
4. Скільки ланок має ламана? На скільки сантиметрів кожна наступна ланка ламаної більша від попередньої?
5. Накресли в зошиті таку ж ламану.
Знайди довжину цієї ламаної: [ ] + [ ] + [ ] = [ ] [ ] (см)
Щоб знайти довжину ламаної, треба обчислити суму довжин усіх її ланок.
6. Порівняй ці ламані: яка з них замкнена, а яка — не- замкнена? Скільки ланок і скільки вершин має кожна з них? Обчисли довжину кожної ламаної.
7. Виконай обчислення.
Результат першого виразу — це довжина першої ланки ламаної, результат другого — другої ланки, третього — третьої ланки, а четвертого — четвертої ланки ламаної. Накресли цю ламану й обчисли її довжину.
8. Жучок виповз із нірки й проповз 3 см. Потім повернув направо й проповз ще 3 см. Потім знову повернув направо й проповз 3 см. Вкінці ще раз повернув направо й проповз 3 см. Накресли шлях жучка. Де опинився жучок наприкінці своєї подорожі?
9. Довжина червоної ланки ламаної становить 6 дм. Зелена ланка — на 5 дм довша, ніж червона, а жовта ланка — на 2 дм коротша, ніж зелена.
1) Яка довжина жовтої ланки ламаної?
2) Яка довжина всієї ламаної?
“Нова українська школа” матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.
Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування
Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.
Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.
Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.
Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.