Урок на тему: “Вимова й правопис слів з ненаголошеними [е],[и] в корені слова, що не перевіряються наголосом. Робота з орфографічним словником.
Мета уроку: Формувати вміння правопису слів з ненаголошеними [е],[и], що не перевіряються наголосом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати усне зв’язне та писемне мовлення, уміння узагальнювати; виховувати охайність, увагу, взаємодопомогу, культуру писемного мовлення. Спонукати учнів до пошукової роботи.
Тема: Вимова й правопис слів з ненаголошеними [ е ],[ и ] в корені слова, що не перевіряються наголосом. Робота з орфографічним словником.
Мета: Формувати вміння правопису слів з ненаголошеними [е],[и], що не перевіряються наголосом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати усне зв’язне та писемне мовлення, уміння узагальнювати ; виховувати охайність, увагу, взаємодопомогу, культуру писемного мовлення. Спонукати учнів до пошукової роботи.
І. Організація, мотивація навчальної діяльності.
– З яким настроєм ви налаштовані на урок?
– Запорукою успіху є усмішка. Тож передайте свою усмішку одне одному та мені.
– Якими ви повинні бути на уроці, щоб добре провести час?
Сьогодні у нас — незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Яка нас чекає й збагачує мову.
Інтерактивна вправа “Очікування”
– Що ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей).
Відповіді будете показувати за допомогою сигнальних карток:
Спільна частина споріднених слів називається коренем.(Так).
Спільнокореневі слова мають спільний корінь.(Так).
Слова : малина, малеча, мальва – споріднені.(Ні).
Слова: весна, весняний, веснянка – спільнокореневі.(Так)
Частина слова без закінчення називається суфіксом. (Ні)
Змінна частина слова називається закінченням. (Так)
– Якими буквами ми позначаємо на письмі звуки е, и ? (е, и)
– Які звуки вони позначають голосні чи приголосні? Чому?
– Якими бувають голосні звуки? (наголошеними, ненаголошеними)
– Як перевірити написання слів з ненаголошеними [е],[и].
(Щоб перевірити, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.)
– Яке слово можна скласти? (Зима)
– Чому у слові зима у корені пишемо букву и ?
- Прочитайте речення і подумайте, яке завдання, на вашу думку, нам необхідно виконати. ( Вставити пропущені букви ).
- А для цього треба визначити, яка це орфограма. ( Ненаголошені «е», «и» в корені слова).
- Які правила перевірки ви знаєте?
- Випишіть слова з пропущеними буквами, вставте потрібну і запишіть перевірне слово. ( Запис слів на дошці)
(Цей алгоритм не працює. Ми не можемо перевірити одне слово.)
- Отже, виникла проблема. Так що ж ми будемо робити? Писати це слово з пропуском? Ми повинні знайти вихід.
- Оголошення теми й мети уроку.
- Отож, тема нашого уроку: «Вимова і правопис слів з ненаголошеними «е», «и», що не перевіряються наголосом».
- Які ж завдання уроку виникають у нас у зв`язку з визначеною проблемою?
( Нам необхідно знайти спосіб грамотного написання слів з ненаголошеними «е», «и», що не перевіряються наголосом. Будемо вчитися їх правильно вимовляти, застосовувати в усному і писемному мовленні.)
– Як же ми будемо вирішувати цю проблему?
– У кого можна спитати, яку саме букву писати у слові кил..мом ?
– Як вирішили проблему у своїх групах? Переконайте інших.
( У батьків, у друзів, у вчителя – спитати; подивитися в комп`ютері, у словнику.)
– Але ж надійніше за все треба звернутися до словника.
– Яким же словником будемо користуватися? Чому? ( Виставка словників)
– Ви спрацювали як справжні дослідники. А тепер подивимось, що про це сказано в наших підручниках. ( Діти читають правило на с.77)
Запам’ятайте ! Правопис багатьох слів із ненаголошеними [е], [и] у корені не можна перевірити наголосом. Такі слова називають словниковими. Їх правильне написання перевіряють за орфографічним словником.
– Діти, який секрет треба знати, щоб швидко користуватися словником?
( Слова розташовані в алфавітному порядку, записуються у початковій формі.)
Візьміть орфографічні словники, які у вас на партах і знайдіть, як же правильно писати це слово килим.
Пригадайте речення, в якому ми зустріли це слово килим.
— Спишіть слова за алфавітом. Поставте наголоси. Підкресліть букви, якими позначені ненаголошені [е], [и].
1) член органу державної влади, обраний виборцями.
2) обрана або визначена особа, уповноважена для виконання певного доручення.
Президент:
1) вибраний голова, керівник установи, організації, товариства.
2) у багатьох країнах — обраний на певний строк голова держави.
Горизонт – лінія перетину неба і земної поверхні, небокрай, виднокруг, обрій.
Директор – керівник підприємства, організації, навчального закладу.
Добрий дядечко Словник завжди радить діткам:
Щоб раз по раз у словник не заглядати,
треба свою пам`ять розвивати!
І ці слова запам`ятовувати.
– Допоможіть Щебетунчикові вставити пропущені назви днів тижня. Перевірте їх написання за словником. Спишіть текст, підкресліть орфограми в дібраних словах. Запам’ятайте їх написання.
Кожна пара отримує малюнок. Завдання:
- Розгляньте малюнки, за орфографічним словником перевірте написання цих слів. (Очерет, черемха, абрикос, апельсин, ведмідь, велосипед, черевики, метелик, криниця)
(Діти називають зображені малюнки, знаходять своє слово в словнику, і називають букву).
– Чим ми користувалися для перевірки написання цих слів?
– Складіть речення з цими словами.
Записати слова у дві колонки: до першої — ті, що перевіряються за правилом, до другої — ті, що перевіряються за словником. Підкреслити орфограми.
V. Підсумок уроку.
— Що вивчали на уроці? Що для вас було новим?
— Який вид роботи ви навчилися сьогодні виконувати?
— Які слова називають словниковими?
— Які слова ви сьогодні запам’ятали?
С. 77, впр.6. Списати і розв’язати задачу Ґаджика. Записати відповідь. Підкреслити в словах орфограми.
– Що найбільше запам’яталося на уроці?
– Чого ви сьогодні навчилися?
– Чи справдилися ваші очікування?
(На дошці прикріплюється схема.)
– Якщо урок вам сподобався, намалюйте сонечку усмішку.
– Дякую вам за урок і за старанну роботу.
П рацьовитими.
О рганізованими.
А ктивними.
Д опитливими.
А куратними в роботі.
Урок “Вимова і правопис слів з ненаголошеними е , и в коренях слів. Ненаголошені е, и, які перевіряються наголосом “
Урок -подорож на засвоєння нових знань.Загальнопізнавальні цілі: – формувати в учнів вміння добирати перевірні слова з ненаголошеними е,и в коренях слів шляхом словозміни або добором спільнокореневих слів; – розвивати вміння застосовувати на практиці правило перевірки, знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або словозміни; – поповнювати словниковий запас; – виховувати почуття дружби і взаємодопомоги, любові до природи вміння спостерігати за нею;
Відкритий урок з української мови
для 3 класу
« Вимова і правопис слів з ненаголошеними е , и в коренях слів. Ненаголошені е, и, які перевіряються наголосом »
Підготувала:
учитель початкових класів
Вербівського ЗПЗСО
Тема. Вимова і правопис слів з ненаголошеними е, и в коренях слів. Ненаголошені е, и, які перевіряються наголосом.
– формувати в учнів вміння добирати перевірні слова з ненаголошеними е,и в коренях слів шляхом словозміни або добором спільнокореневих слів;
– розвивати вміння застосовувати на практиці правило перевірки, знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або словозміни;
– поповнювати словниковий запас;
– виховувати почуття дружби і взаємодопомоги, любові до природи вміння спостерігати за нею;
Компетентності, які випливають із конкретизованих навчальних цілей:
– знає правило перевірки написання ненаголошених е,и;
– правильно вимовляє слова з ненаголошеними е,и в коренях слів;
– визначає корінь у спільнокореневих словах;
– розрізняє під керівництвом вчителя спільнокореневі слова і форми того самого слова;
– добирає перевірні слова шляхом добору споріднених слів;
– добирає перевірні слова шляхом словозміни
– з мінює слово за зразком: «один – багато» або «багато – один»
– приймає рішення щодо вирішення визначеної проблеми;
– висловлює судження по заданій темі;
Соціальна : вміє співпрацювати в групі, в парі, індивідуально.
Навчально-методичне забезпечення : робочі зошити, ручки, підручник,
сліди для оформлення «доріжки », картки із завданням для роботи в парах, картки для роботи в групах, фонограма для фізкультхвилинки, конверти із завданнями, плакати «Осінь», « Зима», « Весна», кошик з дарами, малюнок дерева , малюнки осінніх дарів, малюнки яблучок .
Хід уроку
1.Організація класу .
1.1. Привітання.
Станьмо обличчям до гостей
І промовимо лагідно «Добрий день!»
– Зараз сядуть дівчатка, а за ними і хлопчики.
1.2. Створення сприятливого психологічного комфорту.
– А тепер швиденько налаштуємось на урок.( Я читаю речення діти повторюють).
Учитель. Ви – найкращі.
Діти. Ми – найкращі!
Учитель. Ви – активні.
Діти. Ми – активні!
Учитель. Ви – розумні.
Діти. Ми – розумні!
Учитель. Я вірю у вас.
Діти. Ми віримо в себе!
– Погляньте мені в очі, усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем, побажайте один одному успіхів. Хоч сьогодні і хмарно, спробуємо із промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях розбудити сонечко.
Слід урок розпочинати,
Мову краще хочем знати
Тож працюймо швидко і старанно,
Щоб не витрачати часу марно.
1. 3. Вправа « Очікування» .
– Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.1 Уведення в казку.
Щоб на уроці ви не нудьгували
Героїнею нашої казки, звичайно, буде золота і щедра… Хто?(Осінь) Послухайте.
Осінь – старша дочка Сонця. Коли вона залишила батьківський дім Сонце сказало їй: «Забирай усе моє багатство . Я віддаю тобі усе моє золото. Будь щедра і люди полюблять тебе. Осінь й досі виконує наказ Сонця, дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує своїм осіннім золотом. Та одного разу засумувала Осінь. Вона скучила за своїми сестрами Весною та Зимою і вирішила навідатися до них у гості. Осінь блукала лісами, гаями, полями та заблукала.
– Тож нам, діти, треба прокласти доріжку для Осені. Допоможемо їй ?
1.2. Мовна розминка. Вправа « Я починаю, ви закінчуєте»
Спершу буде жовтогарячий слід:
Усе про будову слова повторіть.
Та свої знання,
У кошик покладіть.
– У гості не йдуть з порожніми руками. Тож Осінь вирішила взяти з собою кошик з дарами, але просить нас допомогти його наповнити.
( На дошці кошик, на столі дари , відповідаючи на запитання, діти чіпляють відповідні малюнки на кошик.)
– Ось у мене дари, які підготувала Осінь. Я читатиму вам початок речення , а ви продовжуватимете його та наповнюватимете кошик.
1. Змінна частина слова називається… ( закінченням )
2. Частина слова без закінчення – це… ( основа)
3. Спільна частина споріднених слів – це… ( корінь ).
4. Склад, який вимовляємо з більшою силою голосу називається….
5. Склад, який вимовляємо з меншою силою голосу називається…
– Діти, ви добре справилися із цим завданням. Молодці.
1.3. Каліграфічна хвилинка.
До каліграфічної хвилинки.
– Діти, відкрийте свої зошити та запишіть сьогоднішнє число.
По синіх слідах,
По осінніх дощах.
Зробимо хороше діло
Букву Зз напишем вміло.
– Давайте пригадаємо написання літери Зз та буквосполучень із нею.
( Перегляд поетапного написання на екрані монітора)
– З поданих складів утворіть слово.
– Складіть із цим словом речення та запишіть.
Завдання. 1. Зробити звуко – буквений аналіз слова зима.
2. По варіантах: І варіант – дібрати спільнокореневі слова.
ІІ варіант – змінити форму слова.
– Молодці, ви добре справилися із цим завданням. Завдяки вам Осінь завітала до своєї першої сестри Зими. Погостювала в неї трішки, подарувала дари та вирушила далі.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Створення проблемної ситуації.
– Діти, перегляньте мультик і скажіть, хто головний герой .
– Так, це листочок.( Вивішую слово на дошку)
Л Е СТОЧОК
Л И СТОЧОК
-Діти, а що ви помітили ? Бо я впевнена, що це слово пишеться так.
( Пригадати правило : дібрати спільнокореневе слово лист . Яка буква під наголосом у дібраному слові, таку й пишемо)
IV . Повідомлення теми і мети уроку.
– Так, діти , щоб добре засвоїти, яку букву писати в ненаголошеному складі е чи и на уроці ми будемо працювати над темою « Вимова і правопис слів ненаголошеними е , и в коренях слів » . Сьогодні ми вчитимемося перевіряти написання слів з ненаголошеними [ e ], [и] в коренях слів. Будемо з находити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова.
Жовтий слід веде нас до нових знань.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.1Відео про ненаголошені е,и
1.2. Робота в парах. Вправа 174.
— Відкрийте підручники на сторінці 78. Зараз попрацюємо в парах. Ваше завдання : прочитайте словосполучення, зверніть увагу на вимову голосних звуків у виділених коренях. Порівняєте пари словосполучень.
Рідні села — не видно села
великі озера — велике озеро
широкий степ — широкі степи
добре жити — щасливе життя
зелене листя — дубовий листок
( Діти читають самостійно, а потім парами: один читає словосполучення першого стовпчика, другий учень – другого)
Висновок. Діти, як вимовляються звуки е, и у виділених словах першого стовпчика? Чому?
( Нечітко, незрозуміло, бо ненаголошені).
1.2. Вправляння у вимові ненаголошених голосних е, и.
- Потренуємось правильно вимовляти слова з цими звуками. Я буду читати , а ви за мною хором повторювати, правильно вимовляючи слова з ненаголошеними [ е ], [и].
1.4. Словникова робота. Робота над віршем Л.Глібова .
– Діти, давайте прочитаємо вірш Леоніда Глібова.
– Про що в ньому розповідається?
– Правильно вимовіть виділені слова.
Учитель . Чому у слові зеленіє написано дві букви е . Як перевірити написання?
– Давайте повторимо, як треба добирати перевірні слова.
( Треба дібрати спільнокореневі слова та змінити форму слова) Учні . Зеленіє – зелень ( дібрати спільнокореневе) зеленіє – зелений (змінити форму слова) синіє – синь
1.5. Робота з правилом с. 79 «Вузлик напам’ять»
— Давайте прочитаємо правило і скажемо чи збігаються наші висновки з ним.
б) читання вголос окремими учнями;
в) формулювання правила вчителем.
2 . Підсумок учителя.
То ж у вимові ненаголошений звук [е] наближається до [и], а [и] наближається до [е]. Щоб перевірити , яку букву е чи и писати треба змінити слово або підібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним. Отже,
життя – жити – Поет Дмитро Білоус для кращого запам’ ятовування оформив це правило у вигляді вірша .
Все важливе в нашій мові.
Ось, приміром, річ така:
«е» чи «и» писати в слові –
Часто сумнів виника.
Якщо ясно, та не дуже –
Щоб уникнуть зайвих мук,
Ти під наголос , мій друже,
Зразу став сумнівний звук .
Звук виразно зазвучить,
Як писать тебе навчить.
– Я впевнена, що цей вірш допоможе вам писати слова з буквами е, и безпомилково. А Осінь приготувала вам пам ‘ яточки, які допоможуть вам на уроках правильно писати букви е, и в коренях слів.
Пам ’ ятка «Перевір себе»
- Вимов слово і визнач наголошений склад.
- Визнач ненаголошений голосний звук.
- Зміни слово або добери спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.
- Якщо під наголосом чуємо е – пишемо букву е, якщо и – пишемо и.
Вимовляй: оз е и ро; з и е ма.
Перевір: озера, зими.
Пиши: озеро, зима.
Пам ’ ятка «Як дібрати перевірне слово»
- Добери спільнокореневе слово, що містить лише корінь (медовий – мед; крикливий – крик).
- Добери до іменника спільнокореневий прикметник
(темніє – темний, сивіє – сивий).
1.6 Фізкультхвилинка
– Зараз ми звами трішки відпочинимо.
( Під музичний супровід учитель з дітьми виконує танцювальну фізкультхвилинку) VI . Закріпення вивченого матеріалу.
1. Тренувальні вправи .
Бузковим слідом підем,
До Весни зайдем.
– Діти, наша Осінь потрапила у пастку із якої їй ніяк не вибратися, адже лише після того, як ми справимося із усіма завданнями вона зможе потрапити до свої середньої сестри.
1.1. Колективна робота. Вправа 176 .
– Зараз ми звами повчимося добирати спільнокореневі слова.
Завдання. Записати слова парами, добираючи спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним. Позначити в словах корені та наголоси.
( Діти виходять до дошки та записують слова)
1.2. Гра «Заміна». Вправа 176.
Замініть словосполучення слів так, щоб склад з ненаголошеним е, и став наголошеним та запишіть слова парами за зразком.
1 ряд – перші три словосполучення;
– Зараз ми з вами розподілимось на три групи.
Ваше завдання. У конвертах слова, розподіліть їх на дві групи. : у першу – слова з ненаголошеними [ е ],[ и ] в корені, а в ІІ – перевірні до них слова. Вставте пропущені літери.