Закон про польові дорогиЗакон про польові дороги

0 Comment

Зміст:

Стаття 36. Порядок використання автомобільних доріг у випадках, не пов’язаних з основним їх призначенням

Порядок використання автомобільних доріг загального користування для проведення народних гулянь та інших масових заходів визначають місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції, а використання автомобільних доріг загального користування державного значення – також із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.

Спортивні змагання (кроси, автоперегони, велоперегони тощо) на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення проводяться за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською державними адміністраціями і відповідним підрозділом Національної поліції, а на автомобільних дорогах загального користування державного значення – також за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.

  • Стаття 1. Визначення термінів
  • Стаття 2. Законодавство про автомобільні дороги
  • Стаття 3. Сфера дії Закону
  • Стаття 4. Міжнародні договори
  • Стаття 5. Види автомобільних доріг
  • Стаття 5-1. Автомобільні дороги оборонного значення
  • Стаття 6. Державна політика у сфері автомобільних доріг
  • Стаття 6-1. Державне управління у сфері безпеки автомобільних доріг
  • Стаття 7. Загальна характеристика
  • Стаття 8. Класифікація автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 9. Складові автомобільної дороги загального користування
  • Стаття 10. Управління автомобільними дорогами загального користування
  • Стаття 11. Повноваження центральних органів виконавчої влади щодо управління автомобільними дорогами
  • Стаття 12. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних та Севастопольської міської державних адміністрацій щодо управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення
  • Стаття 13. Відповідальність органу управління автомобільними дорогами загального користування
  • Стаття 14. Забезпечення розвитку мережі автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 15. Автомобільні дороги загального користування як об’єкти концесії
  • Стаття 16. Загальна характеристика та класифікація
  • Стаття 17. Управління вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів
  • Стаття 18. Складові вулиць і доріг міст та інших населених пунктів
  • Стаття 19. Основні обов’язки органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів
  • Стаття 20. Основні права органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів
  • Стаття 21. Відповідальність органів місцевого самоврядування за функціонування та розвиток вулиць і доріг міст та інших населених пунктів
  • Стаття 22. Загальна характеристика
  • Стаття 23. Складові відомчих (технологічних) автомобільних доріг
  • Стаття 24. Відповідальність власників відомчих (технологічних) автомобільних доріг
  • Стаття 25. Загальна характеристика
  • Стаття 26. Відповідальність власників
  • Стаття 27. Віднесення та порядок переведення автомобільних доріг загального користування до розряду платних
  • Стаття 28. Контроль стану платних автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 29. Плата за проїзд платними автомобільними дорогами загального користування
  • Стаття 30. Забезпечення експлуатації платних автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 31. Відповідальність за функціонування платних автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 32. Права та обов’язки користувачів автомобільних доріг
  • Стаття 32-1. Оповіщення про тимчасове обмеження або припинення руху транспортних засобів на автомобільних дорогах
  • Стаття 33. Організація руху транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами
  • Стаття 34. Організація руху транспортних засобів на гусеничному ходу
  • Стаття 35. Організація руху велосипедів, гужового транспорту та прогону тварин
  • Стаття 36. Порядок використання автомобільних доріг у випадках, не пов’язаних з основним їх призначенням
  • Стаття 37. Провадження виробничої діяльності на автомобільних дорогах
  • Стаття 38. Розміщення рекламоносіїв на автомобільних дорогах
  • Стаття 39. Дотримання вимог санітарних норм
  • Стаття 40. Фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування
  • Стаття 41. Фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів
  • Стаття 42. Фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання відомчих (технологічних) та автомобільних доріг на приватних територіях
  • Стаття 42-1. Фінансування проведення аудиту безпеки автомобільних доріг
  • Стаття 43. Норми з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг
  • Стаття 44. Розробка та затвердження норм
  • Стаття 45. Охорона довкілля на автомобільних дорогах
  • Стаття 46. Захист атмосферного повітря
  • Стаття 47. Захист водних ресурсів
  • Стаття 48. Захист зелених насаджень
  • Стаття 49. Відповідальність за порушення законодавства про автомобільні дороги
  • Стаття 50. Управління безпекою автомобільних доріг
  • Стаття 51. Підтвердження кваліфікації осіб, які проводять аудит та перевірку безпеки автомобільних доріг
  • Стаття 52. Реєстр аудиторів безпеки автомобільних доріг
  • Стаття 53. Відповідальність аудитора безпеки автомобільних доріг та особи, яка проводить перевірку безпеки автомобільних доріг

Оформлення польових доріг, невитребуваних часток (паїв) та нерозподілених земельних ділянок

Чого очікувати сільгоспвиробникам після вступу у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні”?

Довгий період, в Україні не було урегульовано питання розпорядження та використання земель ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств. Але такі землі оброблялись за різними схемами та ніколи не випадали з реального сільгоспвиробництва.

Ситуація зміниться з вступом в силу нового Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року № 2498-VIII, який набуває чинності 01.01.2019 року.

Законом передбачено вирішення низки проблемних моментів, таких як спрощений обмін ділянками, можливість отримання в оренду землі під польовими дорогами без проведення аукціону. Також обмежено термін використання земельних ділянок державної і комунальної власності на правах емфітевзису та суперфіцію до 50 років. Важливо, що відповідно до даного закону, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на зазначені земельні ділянки.

Сільські, селищні та міські ради мають прийняти рішення про проведення інвентаризації таких земель та замовити ці роботи в землевпорядній організації, яка має сертифікованих фахівців. Після затвердження радою робіт з інвентаризації та реєстрації права власності на такі землі в Державному реєстрі прав, сільські, селищні та міські ради отримують досить привабливий земельний банк в своєму розпорядженні і мають його перерозподілити.

Також, даним законодавчим актом дано визначення, що таке нерозподілена земельна ділянка та невитребувана земельна частка (пай).

Нерозподілені земельні ділянки та невитребувані частки (паї)після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням.

Крім того даним нормативним актом вирішено питання стосовно запроектованих польових доріг, які використовуються сільськогосподарськими товаровиробниками для вирощування с/г продукції.

А саме, зазначено що земельні ділянки державної чи комунальної власності під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок, передаються в оренду без проведення земельних торгів власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами. Строк оренди таких земельних ділянок становить 7 років.

Земельні ділянки під польовими дорогами, можуть використовуватися землевласником (землекористувачем) як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, розташованих у такому масиві, так і для вирощування сільськогосподарської продукції.

Отже, з початку 2019 року, право розпорядження земельними ділянками так званих невитребуваних часток (паїв) та нерозподілених земельних ділянок, польових доріг і .т.п. буде належати сільській, селищній, міській радам.

Також, місцеві ради будуть розпоряджатися і внутрішніми запроектованими дорогами.

Земельні ділянки під польовими дорогами, будуть передаватися в оренду власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами.

Тобто власник або користувач всього однієї ділянки на полі, якщо перший оформить необхідні документи, зможе отримати в оренду всі польові дороги цього земельного масиву. Така ситуація може суттєво ускладнити життя для інших орендарів чи власників ділянок.

Асоціація «Земельна спілка України» має великий досвід комплексного вирішення земельних питань сільгоспвиробників, проведення аудиту земельних банків, аналізу ризиків та підготовки рекомендацій для власників та землекористувачів. Спираючись на практику, можемо стверджувати, що в більшості сільськогосподарських підприємств надзвичайно низький рівень оформлення юридичної та технічної документації щодо прав власності та оренди на землю. Неналежним чином оформлені договори оренди з власниками земельних паїв, занизькі ставки орендної плати (нижче передбачених законом), відсутність Державної реєстрації прав власності та оренди (суборенди). Ці суттєві порушення є прямою загрозою для втрати контролю над земельним банком. Так званим «рейдерам» не потрібно навіть порушувати Закон, їм лише потрібно укласти нові договори з землевласниками, які будуть відповідати вимогам чинного законодавства та зареєструвати їх в Державному реєстрі. Навіть великі сільгоспвиробники не завжди мають в штаті досвідчених фахівців – землевпорядників, які б відстежували всі зміни в земельному законодавстві та приводили у відповідність до них наявну документацію.

Тому, ще до вступу нового Закону в силу, сільгоспвиробникам доцільно провести роботи по приведенню у відповідність до чинного законодавства всі юридичні та технічні документи правового характеру. Розпочати роботи зі збору інформації і підготовки документів, щоб з моменту настання нового 2019 року, на руках в орендаря було все необхідне для укладення договорів оренди, включаючи координати меж земельних ділянок: нерозподілених, невитребуваних і особливо польових доріг.

Також важливо обговорити на перед свої плани з територіальними громадами і з моменту вступу Закону в силу, одразу приступити до належного оформлення прав на зазначені землі, внесення їх до Державного земельного кадастру та оформлення прав на них. Тим самим випередивши всіх інших конкурентів.

Виконання підготовчих робіт, забезпечення себе повною інформацією, проведення переговорів уже з готовими матеріалами (конкретними площами, розташуванням), дасть можливість не лише привести всі орендні відносини у законну площину, а й забезпечить спроможність уникнення спроб рейдерських атак та претензій з боку контролюючих органів, які збільшують кількість перевірок законного та цільового використання землі.

Проведення комплексу таких робіт потребує багато часу, а тому потрібно приступати вже сьогодні.

Асоціація “Земельна спілка України” через мережу своїх представництв у всіх регіонах країни пропонує повний комплекс послуг по аудиту земельного банку підприємства, консультуванню, збору і систематизації інформації, підготовки документів, необхідних для отримання прав на земельні ділянки, що підпадають під дію нового Закону.

Платні дороги в Польщі й автостради, які стали безплатними

Кожного року велика кількість поляків та іноземців подорожують дорогами Польщі. Щоб підтримувати дороги в належному стані та компенсувати витрати на ремонт, на деяких ділянках запроваджено плату за проїзд. Але з 1 липня 2023 року набрав чинності закон про скасування плати за проїзд для легкових автомобілів та мотоциклів на польських державних автомагістралях. На жаль, не всі ділянки будуть безплатними, це пов’язано з різними власниками доріг. Пропонуємо дізнатися, на яких ділянках все ще треба платити за проїзд, а на яких – ні.

Платні та безплатні дороги в Польщі в 2023 році

Польські дороги поділяються на певні класи, основними з них є:

  • автобани (автомагістралі) – позначені символом А;
  • швидкісні дороги – позначені символом S;
  • основні дороги прискореного руху – позначені символом GP;
  • головні дороги – позначені символом G;
  • дороги місцевого значення – позначені символом L;
  • під’їзні шляхи – позначені символом D тощо.

На цей момент платними в Польщі є тільки ділянки на автобанах, але не всі. Станом на 2023 рік на карті автодоріг Польщі позначено сім автомагістралей протяжністю понад 2 105 км. Вони позначаються символом А та номером (А1, А2, А4, А6, А8, А18, А50). Близько 1 785 км із них уже введені в експлуатацію. Інші перебувають у стадії будівництва або проєктування. Заплатити за проїзд необхідно на ділянках з відповідними дорожніми знаками:

Але з минулого місяця платитимуть не завжди й не всі. Пропонуємо долучитися до нашого Telegram-каналу, до нашої сторінки у Facebook, а також до Instagram. Це допоможе вам завжди залишатися в курсі головних новин та найактуальніших подій.

Для кого та на яких ділянках автостради в Польщі стали безплатними?

З 1 липня 2023 р. набрав чинності Закон (від 26 травня 2023 року) про платні автомагістралі та державний дорожній фонд, згідно якого:

  • скасували плату за проїзд автомагістралями державного значення для автомобілів, максимальна маса яких не перевищує 3,5 т (тобто легкові автомобілі та мотоцикли);
  • плата за проїзд на автомагістралях буде скасована для легкових автомобілів та мотоциклів на ділянках, якими керує Генеральна дирекція національних доріг та автомагістралей (які перебувають в управлінні GDDKiA) – А2 Конін-Стрикув та А4 Вроцлав-Сосниця.

Прем’єр-міністр Польщі, Ярослав Качинський оголосив скасування стягування зборів за проїзд по платних ділянках доріг у Польщі, але виникли питання, з чого будуть фінансуватися «безкоштовні» автомагістралі. Як пояснює міністр цифровізації Януш Цешинський, кошти будуть надходити з введення e-Toll (електронне стягування зборів на платних дорогах), таким чином, буде зекономлено сотні мільйонів злотих на утримання IT-системи, яку продавали раніше іноземні компанії.

Важливо! Згідно Закону про дороги загального користування (від 21 березня 1985 року), з автомобілів з максимальною дозволеною масою понад 3,5 т та автобусів на цих ділянках автостради, як і раніше, буде стягуватися електронна плата за проїзд.

Які дороги в Польщі залишилися платними?

Платними залишаться автомагістралі, які керуються приватними концесіонерами, бо тут діють певні угоди. Це такі ділянки:

  • А1 Русоцин-Нова Весь (AmberOne – GTC);
  • А2 Швецько-Конін за винятком ділянки між вузлами Poznań Zachód та Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. та Autostrada Wielkopolska ІІ S.A.);
  • А4 Катовіце-Краків (Stalexport Autostrada Małopolska SA).

Марчін Горала, заступник міністра фондів і регіональної політики Польщі, заявив, що уряд буде вести переговори з концесіонерами з метою змінити угоди і сподівається, що з 1 січня 2024 року всі державні польські автостради стануть безплатними.

Гданськ-Торунь – безплатна ділянка у святкові та вихідні дні

Міністр інфраструктури доручив концесіонеру автомагістралі А1 між Гданськом та Торунем зробити ділянку безплатною у вихідні дні. Призупинення стягування зборів за проїзд на цій ділянці діятиме від 00:00 суботи до 12:00 понеділка у вихідні дні липня, серпня та протягом перших вихідних вересня. Винятком будуть довгі вихідні у серпні: безоплатний проїзд буде з п’ятниці, 11 серпня, 12:00, до середи, 16 серпня, до 12:00.

Причина скасування плати за проїзд трасою А1 полягає в підвищенні безпеки користувачів. Заступник міністра інфраструктури Рафал Вебер пояснив, що влітку, у сезон відпусток, особливо у вихідні дні, коли інтенсивність руху на платних ділянках перевищує середньодобовий річний трафік, іноді навіть удвічі, запровадили спрощення для водіїв, щоб їм не доводилося стояти в заторах на виїздах з автомагістралі.

Загальні витрати, пов’язані з призупиненням стягнення плати за проїзд трасою А1 Гданьк-Торунь, сягають до 50 млн злотих. З цієї причини Рада міністрів прийняла постанову про компенсацію коштів, які не будуть перераховані на рахунок Державного дорожнього фонду. За підрахунками Міністерства інфраструктури Польщі, скасування плати за проїзд легкових автомобілів та мотоциклів призведе до скорочення доходів Державного дорожнього фонду приблизно на 200 млн злотих на рік (2,5%).

Правила оплати за проїзд на платних дорогах у Польщі

У Польщі діє система оплати за кілометраж пройденого шляху. Здійснюють оплату на в’їздах або виїздах з платної ділянки дороги. Може бути здійснення оплати через працівника, який підніматиме шлагбаум після внесення коштів, або через автомат.

Найчастіше автомат розташований з самого початку платної дороги, де водій має взяти квиток. При виїзді водій пред’являє його співробітнику контрольно-пропускного пункту та сплачує суму в залежності від кількості кілометрів та транспортного засобу. Інший варіант – оплата здійснюється при в’їзді та виїзді з платної ділянки. Раніше ми писали, як зареєструвати автомобіль, який ви купили в Польщі.

Важливо! При втраті квитанції необхідно буде заплатити за всю пройдену довжину платної дороги.

Скільки коштує користування автомагістраллю в Польщі?

Автомагістраль A1

Автобан А1 перетинає всю Польщу з півночі на південь, має загальну довжину 585 км. Платною є відстань у 152 км. За проїзд ділянкою автостради A1 від Гданська до Торуні ви заплатите загалом 29,90 злотих. Ділянка, розташована між Торунню (Нова-Весь) та Грудзендзом (Нове-Марзи), плата за проїзд на цій відстані складає 12,30 злотих. Далі з Грудзенза (Нове-Марзи) до Гданська (Rusocin) ви заплатите ще 17,60 злотих.

Автомагістраль А2

Автобан А2 перетинає всю Польщу із захода на схід, має загальну довжину 657 км. Платна частина дороги має довжину 255 км. Проїзд автострадою А2 від німецького кордону до Коніна обійдеться вам у 102 злотих. На дорозі на вас чекають наступні пункти стягнення плати:

  • Жепін-Йорданово – 10 злотих;
  • Йорданово-Познань-Захуд – 33 злотих;
  • Познань-Вшод-Вржесня – 25 злотих;
  • Вжесня-Конін – 25 злотих;

Від західного кордону Польщі (місто Свєцко) до Варшави водію необхідно буде сплатити 111,90 злотих. Від Стрикува до Варшави та далі до білоруського кордону проїзд автобаном А2 є безкоштовним.

Важливо! З березня 2023 року концесіонери виділили мотоцикли в окрему категорію та встановили знижений тариф для мотоциклів (-50%), але це стосується тільки однієї ділянки Новий Томисль – Конін. На інших ділянках мотоциклісти платять так само, як і водії легкових автомобілів. Дізнайтеся також, як продати чи купити машину в Польщі на українських номерах.

Автомагістраль A4

З квітня 2023 року плату за проїзд ділянкою А4 Катовіце-Краків, яка знаходиться в концесії Stalexport Autostrada Małopolska SA, збільшено:

  • для легкових автомобілів вартість проїзду зросла на 2 злотих при проходженні двох воріт і сягає 15 злотих, таким чином, проїзд всім шляхом коштуватиме 30 злотих (було 26 злотих), тобто, вартість зросла на 15%;
  • для категорій 2, 3 плата становить 27 злотих для кожних воріт (зміна на 3 злотих);
  • для категорій 4, 5 слід сплатити 46 злотих (збільшення на 6 злотих);
  • для мотоциклістів вартість становить 14 злотих (було 12 злотих).

Важливо! Для водіїв, які використовують автоматичні методи оплати (A4Go або Videotolling) передбачені спеціальні знижки. Це означає, що плата по всій ділянці становить 26 злотих замість 30 злотих при оплаті готівкою або карткою.

Вартість оплати на другій платній ділянці автомагістралі А4 між Глівіце та Вроцлавом не змінилася. Плата за проїзд Сосниця-Біляни (162,5 км) становить:

  • для автомобілістів – 16,20 злотих;
  • для мотоциклістів – 8,10 злотих.

Способи оплати за користування автобанами в Польщі

Платежі, виконані на воротах

Коли ви бачите, що ви наближаєтеся до воріт на автостраді, ви можете зупинитися перед ними і зробити відповідну оплату готівкою або карткою. Ця опція доступна на ділянках автомагістралі A1 Гданськ-Торунь, A2 Свєнцко-Конін та A4 Катовіце-Краків.

Паперовий квиток для проїзду

Ви також можете придбати паперовий квиток на вибрану подорож. Їх можна придбати на автозаправних станціях Orlen або на деяких станціях Lotos. Ця можливість доступна лише тим, хто подорожує на державних ділянках автомагістралей, тобто A2 Конін-Стрикув та A4 Катовіце-Краків.

Електронний квиток E-TOLL в Польщі: де купити?

Цей квиток необхідно придбати, коли ви збираєтеся подорожувати офіційними державними автомагістралями A2 і A4. Для цього потрібно зайти на сайт https://etoll.gov.pl/ua/, вибрати «купити електронний квиток на автостраду» і далі дотримуйтесь інструкцій.

Мобільні додатки

Існує безліч мобільних додатків, за допомогою яких можна легко сплатити за проїзд автомагістралями. До них відносяться програми, що дозволяють купувати квитки на державні ділянки автомагістралей A2 Конін-Стрикув та A4 Вроцлав-Глівіце: mPay, Spark, Orlen Pay. У додатку Autopay ви зможете оплачувати як державні, так і приватні секції (за винятком A2 Свенцко-Конін). Сплатити проїзд автомагістралі A1 можна за допомогою програм AmberOne та SkyCash.

Хто звільняється від сплати мита?

Транспортні засоби, що перевозять гуманітарну допомогу, звільняються від дорожніх зборів. Проте не забудьте повідомити факт перевезення такої допомоги хоча б за добу до поїздки. Для цього, будь ласка, надішліть електронного листа на адресу [email protected] з наступними контактними даними (назва організації, адреса, телефони), кількість транспортних засобів з реєстраційними номерами, країну, в якій зареєстрований транспортний засіб, та передбачуваний маршрут.

Штрафи за проїзд по автобану без квитка в Польщі

Як ви можете здогадатися, проїзд платною автомагістраллю без відповідного квитка або підтвердження оплати тягне за собою, перш за все, фінансові наслідки. Наразі штраф складає 500 злотих PLN. Бувають ситуації, коли телефон розряджається, втрачає зв’язок, і ви не зможете оплатити проїзд у мобільному додатку. Ви повинні знати, що Вам доведеться заплатити штраф. Варто знати, що сплатити такий квиток можна і заднім числом упродовж максимум трьох днів після поїздки. Однак, слід пам’ятати, що ви можете бути перевірені патрулем у будь-який час під час вашої подорожі, і тоді ви не зможете уникнути штрафу. Якщо ви не хочете ризикувати, то в такій ситуації краще дістатися до найближчого MOP, де ви зможете зарядити телефон або відновити прийом сигналу та придбати квиток.