Як зявився хокей на травіЯк зявився хокей на траві

0 Comment

Цікаві факти про хокей на траві

Хокей на траві – командний вид спорту, гра з м’ячем. У ньому грають дві команди по 11 гравців (10 польових і воротар). Гра триває 2 тайми по 35 хвилин. В гру можна грати на натуральному, штучному або синтетичному покритті, а також на майданчиках з твердим покриттям.

Гравці зазвичай використовують ключки з дерева, вуглецевого волокна, скловолокна або комбінації вуглецевого волокна та скловолокна. Довжина хокейної ключки залежить від індивідуального зросту гравця, у вищих гравців зазвичай довші ключки.

Хокей на траві є олімпійським видом спорту з 1908 року (з перервами в 1912 і 1924 роках), популярним серед чоловіків, жінок і дітей у багатьох країнах. Перший чемпіонат світу відбувся у 1971 році. У 1980-х роках домінуючими країнами в цьому виді спорту були Пакистан та Індія, але пізніше вони поступилися місцем Австралії, Німеччині, Нідерландам, Новій Зеландії та Іспанії, які зараз є світовими лідерами.

Хокей на траві – найцікавіші факти

М’яч та ключка у хокеї на траві.

• В нашій країні хокей на траві набагато менш популярний, ніж, наприклад, хокей із м’ячем або з шайбою. Між тим, ця гра відома ще з далекої давнини, а в даний час в Міжнародну федерацію хокею входять більше 130-ти країн з усіх континентів нашої планети. Ну, крім, Антарктиди, зрозуміло.

• Ігри з ключками і м’ячем були популярні у самих різних народів, досить сказати, що на одній з єгипетських пірамід, яка знаходиться в містечку Бені Хасан, було виявлено зображення двох гравців, які вели боротьбу за м’яч за допомогою ключок. Подібні ігри були відомі також у древніх японців і індіанців. А саме слово «хокей» в перекладі з давньофранцузької мови означає «пастуший посох з гачком». Можливо, що саме пастухи і почали першими ганяти м’яч своїми посохами.

• Як вид спорту хокей на траві сформувався у Великій Британії в середині XIX століття, перші правила гри були опубліковані у 1852 році. Хокей на траві швидко завоював популярність по всій країні, а першим клубом, що почав «культивувати» цей вид спорту, став «Блекхіт» з Лондона. В кінці XIX століття хокейні команди були утворені в двох конкуруючих університетах Англії – Кембриджі та Оксфорді, які почали проводити між собою регулярні матчі.

• Поступово хокей на траві почав розвиватися і в інших країнах світу, а перша міжнародна зустріч була проведена у 1895 році, коли зустрілися команди Уельсу та Ірландії. Поширювали гру по планеті, в першу чергу, військовослужбовці британської армії, які служили в колоніях цієї імперії. З 1908 року хокей на траві став олімпійським видом спорту, з 1980 року в боротьбу за нагороди Олімпіад включилися і жінки. Найтитулованішою збірною на даний момент є Індія.

• У складі кожної команди на поле виходять 11 гравців, включаючи воротаря. Матч складається з двох таймів по 35 хвилин. А Європейська хокейна ліга проводить матчі в іншому форматі – 4 тайми по 15 хвилин. Грають в хокей на траві на полі розміром 80 – 90 метрів у довжину і 50 – 55 метрів завширшки. Польовим гравцям заборонено чіпати м’яч не тільки руками але і ногами, це дозволяється тільки воротарям.

Екіпірування воротаря в хокеї на траві.

• Спортсмени грають м’ячем, діаметр якого не повинен перевищувати 7,4 сантиметра, а його маса має бути в межах 156 – 163 грамів. Виготовляють м’яч з повсті і пробки і фарбують в білий колір. Ключки виготовляють з самих різних матеріалів, але їх вага має обмеження – не більше 737 грамів.

• М’яч в цьому виді спорту летить з набагато меншою швидкістю, ніж шайба на льоду. Проте, гравці повинні використовувати захисне спорядження – рукавички, щитки на гомілки, спеціальне взуття. А захист воротарів виглядає ще більш переконливо.

• На території нашої країни хокей на траві приживався дуже довго, хоча відомий він був ще на початку XX століття. А у Радянському Союзі в довоєнний час іноді проводилися товариські зустрічі, але регулярних змагань не було. Тільки в 1970 році організували перший чемпіонат СРСР, переможцями якого стали хокеїсти клубу «Волга» з Ульяновська. У 1980 році чоловіча та жіноча збірні СРСР завоювали бронзові нагороди на Олімпійських іграх у Москві.

Жіночий хокейний фінал на Олімпійських іграх 2012 між збірними Нідерландів і Аргентини. Лондон, Рівербанк Арена.

• Хокеєм на траві захоплювалися багато відомих особистостей, які прославилися не тільки в спорті. Наприклад, британський принц Ендрю в юності виступав за команду «Gordonstoun School», а легенда світового кінематографа Чарлі Чаплін входив до складу «Khanos’ Company Hockey Team». Індійський хокеїст Діан Чанд тричі був олімпійським чемпіоном, а потім став письменником, одна з його книг присвячена улюбленій грі і носить назву «Гол».

• У хокея на траві є і «молодший брат» – гра, яка називається «індорхокей». З’явилася вона в Німеччині в другій половині минулого століття. Матчі проходять не на відкритих полях, а в приміщеннях. Майданчик в два рази менше, а гравців у кожній команді 6, а не 11. Гра триває 2 тайми по 20 хвилин. З’явився індорхокей не від «хорошого життя». Європейський клімат не давав можливості повноцінно тренуватися і грати в хокей на траві цілий рік, тому довелося йти під дах.

**На верхньому фото: Хокей на траві. Олімпійські ігри 2008 року, матч між жіночими збірними Великої Британії та Аргентини.

Хокей на траві

Хокей на траві – спортивна командна гра з ключками та пластиковим м’ячем на траві, метою якої є закинути м’яч у ворота суперника більше разів, ніж це зробить команда суперника у встановлений час. Хокей із м’ячем на траві популярний як серед чоловіків, так і серед жінок.

Міжнародна федерація хокею на траві (фр. Federation Internationale de Hockey, FIH) – керуюча організація світового хокею на траві та індорхокею зі штаб-квартрою у Лозанні (Швейцарія).

Історія виникнення хокею на траві

Найдавнішою знахідкою пов’язаною з хокеєм на траві прийнято вважати зображення двох гравців із ключками, що борються за м’яч, на піраміді поблизу містечка Бені Хасан (долина Нілу). Подібні ігри були і японці з індіанцями-ацтеками. На склі вітража в північному хоралі Кентерберійського кафедрального собору в Англії намальований хлопчик, що тримає ключку і м’яч, а це говорить нам, що зображення датується 1200 роком до н.е.

Свій нинішній вигляд хокей на траві набув у середині 19 століття, у нього грали у школах та університетах Англії. Перші правила було сформульовано 1952 року. У 1861 році в Лондоні був утворений перший хокейний клуб “Блекхіт”, а пізніше почали з’являтися й інші клуби: “Теддінгтон”, “Сурбітон”, “Річмонд”, “Іст Суррей”.

18 січня 1886 року була утворена перша офіційна національна Асоціація хокею на траві, а разом з нею було зібрано зведення правил.

До кінця століття хокей на траві отримав бурхливий розвиток у країнах Європи, проникнув до Індії, Канади, США, Австралії, Нової Зеландії та Японії.

У 1895 відбулася перша міжнародна зустріч з хокею на траві між збірними командами Ірландії та Уельсу.

7 січня 1924 року в Парижі було засновано Міжнародну федерацію хокею на траві. 1908 року чоловічий хокей на траві увійшов до програми літніх Олімпійських ігор, жіночий хокей на траві увійшов до програми Олімпійських ігор 1980 року.

Правила хокею на траві

Розглянемо основні правила гри у хокей на траві. Як уже говорилося раніше, мета гри – закинути якнайбільше м’ячів у ворота суперника. За рівного рахунку оголошується нічия, на деяких турнірах може застосовуватися додатковий час, а після нього – буліти. Торкатися м’яча руками чи ногами заборонено, робити це може лише воротар. У кожній команді по 11 гравців.

Гра складається з двох таймів, кожен із яких триває 35 хвилин із перервою 10 хвилин між ними. У EHL (європейська хокейна ліга) 4 тайми по 17 з половиною хвилин із п’ятихвилинними перервами між таймами.

Якщо м’яч виходить за межі поля від гравця атакуючої команди, то виконується удар від воріт. Якщо м’яч йде від гравця команди, що захищається, то розігрується кутовий удар. Якщо гравець команди, що обороняється, порушив правила в колі удару, то атакуюча команда виконує кутовий.

Штрафи

• за незначне порушення правил суддя показує гравцеві зелену картку-попередження (у EHL зелена картка – це видалення з поля гравця на 2 хвилини);
  • у звичайних чемпіонатах з хокею на траві жовта картка – це видалення гравця з поля на 2-5 хвилин на розсуд суддів, і в залежності від величини порушень (EHL – 5-10 хвилин);
  • червона картка – це видалення до кінця гри, і в залежності від порушень можлива перепустка наступних матчів.

Поле для гри в хокей на траві

Ігрове поле має прямокутну форму з розмірами 91,4 метра завдовжки та 55 метрів завширшки. Вся лінія розмітки на полі має ширину 75 мм і є частиною ігрового поля. На полі є наступна розмітка:

• бічні лінії проводяться довжиною периметра поля;
  • лицьові лінії проводяться за шириною периметра поля;
  • частина лицьової лінії між стійками воріт називається лінією воріт;
  • центральна лінія ділить поле навпіл;
  • 23-метрові лінії проводяться поперек поля на відстані 22,90 м від кожної лицьової лінії;
  • зона кола удару знаходиться всередині поля довкола воріт по центру лінії воріт;
  • у кожному кутку поля розташовані прапорці заввишки від 1,2 до 1,5 метра.

У хокей з м’ячем грають на різних покриттях, але найкраще з них і визнане Міжнародною Федерацією Хокею (FIH) – штучна трава.

Стандартні положення

М’яч розігрується із центру поля на початку гри, на початку другого тайму, а також після забитого м’яча. При цьому всі гравці обох команд, окрім гравця, який розігрує м’яч, повинні знаходитися на своїй половині поля.

Спірний м’яч призначається, якщо гра була зупинена через травму або з інших причин (без порушення правил) і розігрується з місця зупинки (не ближче ніж 15 метрів від лицьової лінії). Гравці, які виконують розіграш спірного м’яча, повинні опустити ключки на покриття праворуч від м’яча, один раз ударити лицьовою стороною ключок над м’ячем, а потім зіграти в м’яч.

М’яч вважається таким, що вийшов за межі поля, якщо він повністю перетнув лицьову або бічну лінію. Якщо м’яч вийшов за бічну лінію, він вводиться в гру з місця, в якому перетнув лінію.

Інвентар та екіпірування

Польові гравці кожної з команд у хокеї на траві мають бути одягнені в однакову форму. Майка воротаря має відрізнятися від майок решти команди. На гру забороняється одягати і мати при собі предмети, що становлять небезпеку для інших гравців.

Гравцями дозволяється одягати захисні рукавички, щитки на гомілку та пластинки для захисту зубів, а також гладку захисну маску прозорого, білого або іншого кольору (відмінного від кольору обличчя), що щільно прилягає до обличчя, під час участі у захисних діях при штрафному кутовому ударі або штрафному кидку до закінчення. Воротар повинен бути одягнений у захисний шолом, маску, щитки та бахіли. Крім цього воротареві дозволяється надягати нагрудник, налокітники, воротарські шорти.

Клюшка для хокею на траві має бути традиційної форми з рукояткою та загнутим кінцем, плоским з лівого боку. Вона має бути гладкою, без шорстких і гострих частин. Всі вигини ключки повинні бути плавними і не повинні перевищувати 2,5 см в глибину.М’яч повинен мати круглу форму, бути твердим, білого або іншого кольору, відмінного за кольором від ігрового покриття. Нижче наведено фото м’яча для гри в хокей на траві.

Суддівство

Матч із хокею на траві обслуговують два судді. Кожен із суддів відповідає за ухвалення рішень на своїй половині поля протягом усього матчу:

• призначення вільних ударів у колі, штрафних кутових ударів, штрафних кидків;
  • запис забитих або зарахованих м’ячів та показаних гравцям карток;
  • контроль тривалості всього матчу та кожного періоду окремо.